Product code: HMF-M6-18-S10-NPB
View All Specifications
M6 x 18mm Hexagonal Male/Female Standoff, 10mm Flats - Nickel Plated Brass
Product Specification
Thread Size M6
Height 18mm
Material Nickel Plated Brass
Across Flats 10.0mm
Female Thread Length 12mm
Male Thread Length 10mm
Frequently Bought Together
M6 x 18mm - Threaded Hex Standoffs Male/Female - 10mm Flats - Nickel Plated Brass | Vital Parts - HMF-M6-18-S10-NPB
What are Threaded Hex Standoffs Male/Female?
Key Features:
  • Hexagonal body for easy grip with standard spanners
  • Constructed from durable Nickel Plated Brass
  • DIN76-B compliant undercut for flush mating surfaces
  • 90° chamfered leading edge on female threads for easier alignment
  • Available in a wide range of materials including stainless steel, brass, aluminium, and nylon
Key Applications and Industries
Technical Specifications
  • Thread Size: M6
  • Height:18mm
  • Across Flats:10mm
  • Female Thread Length:12mm
  • Male Thread Length:10mm