Product code: HSC912-M12-35-A2-70
View All Specifications
M12 x 35mm Hex Socket Cap Screw (DIN 912) | A2 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M12
Length 35mm
Threaded Length 35mm
Pitch 1.75mm
Head Diameter 18.0mm
Head Height 12.0mm
Drive H10
Head Style Cap Head
Material A2-70 Stainless Steel
Frequently Bought Together
Hex Socket Cap DIN 912 - M12 Thread Size x 35mm Length - A2-70 Stainless Steel | Vital Parts - HSC912-M12-35-A2-70
What are Hex Socket Cap DIN 912 Stainless Steel Screws?
Key Features & Technical specifications :
  • Thread Size: M12
  • Length: 35mm
  • Threaded Length: 35mm
  • Pitch: 1.75mm
  • Head Diameter: 18.00mm