Product code: HSC912-M14-50-A2-70
View All Specifications
M14 x 50mm Hex Socket Cap Screw (DIN 912) | A2 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M14
Length 50mm
Threaded Length 40mm
Pitch 2.00mm
Head Diameter 21.0mm
Head Height 14.0mm
Drive H12
Frequently Bought Together
Hex Socket Cap DIN 912 - M14 Thread Size x 50mm Length - A2-70 Stainless Steel | Vital Parts - HSC912-M14-50-A2-70
What are Hex Socket Cap DIN 912 Stainless Steel Screws?
Key Features & Technical specifications :
  • Thread Size: M14
  • Length: 50mm
  • Threaded Length: 40mm
  • Pitch: 2mm
  • Head Diameter: 21.00mm