Product code: HFF-M5-100-S8-A1
View All Specifications
M5 x 100mm Hexagonal Female/Female Standoff, 8mm A/F - A1 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M5
Height 100mm
Material A1 Stainless Steel
Across Flats 8.0mm
Female Thread Length 12mm
Frequently Bought Together
M5 x 100mm - Threaded Hex Standoffs Female/Female - 8mm Across Flats - Stainless Steel A1 | Vital Parts - HFF-M5-100-S8-A1
What are Threaded Hex Standoffs Female/Female?
Key Features:
  • Hexagonal body for tool-friendly tightening
  • Internal threads at both ends (M5)
  • Through-threaded for consistent fastening
  • Durable Stainless Steel A1 construction
  • Chamfered thread entry for easy alignment
Key Applications and Industries
Technical Specifications
  • Thread Diameter: M5
  • Height: 100mm
  • Across Flats (Hex Width): 8mm
  • Thread Type: 12mm