Universal Bushes - UNB020-800W
Product code: UNB020-800W
View All Specifications
Universal Bushes- 76.2mm To Fit Hole,80mm Length, Nylon
Product Specification
To Fit Hole Diameter 76.2mm
Max Panel Thickness 6.4mm
Max Cable Diameter 62.7mm
Head Diameter 80.0mm
Length 19.05mm
Material Nylon
Colour White
Frequently Bought Together
Universal Snap Fit Bushes- 76.2mm To Fit Hole Diameter- 6.4mm Max Cable Diameter- 62.7mm Head Diameter- 80mm Length- White Nylon | Vital Parts- UNB020-800W
What are Universal Snap Fit Bushes?
Key Features:
  • Manufactured from UL94V-2 rated Nylon 6/6 for flame retardancy
  • "Toothed" internal design fits multiple cable diameters per size
  • Snap-fit locking fingers ensure a secure hold in the panel
  • Provides cable insulation and edge protection
  • Withstands temperatures up to 105°C (221°F)
  • Available in black and white (white part numbers end in 'W')
  • Wide selection of hole sizes from 12.7mm to 76.2mm
Key Applications and Industries
  • Electrical enclosures and control systems
  • Consumer electronics and white goods
  • Telecommunications infrastructure
  • Industrial machinery and automation panels
  • Data centres and IT equipment
Technical Specifications
  • Max Panel Thickness : 6.4mm
  • Max Cable Thickness : 62.7mm
  • Head Diameter : 80mm
  • Length : 19.05mm
  • Material: UL94V-2 Nylon 6/6
  • Temperature Resistance: Up to 105°C (221°F)