Product code: FTBS73802-M8-40-A2
View All Specifications
M8 x 40mm - Flanged Torx Socket Button Screws - ISO 7380-2 | Vital Parts
Product Specification
Thread Size M8
Thread Length 40mm
Pitch 1.25mm
Flange Diameter 17.8mm
Head Height 4.4mm
Drive T40
Standard ISO 7380-2
Head Style Button Head
Material A2
Frequently Bought Together
M8 x 40mm - Flanged Torx Socket Button Screws - ISO 7380-2 - A2 Stainless Steel | Vital Parts (FTBS73802-M8-40-A2)
What are Flanged Torx Socket Button Screws?
Key Features:
  • Thread Size : M8
  • Thread Length : 40mm
  • Pitch : 1.25mm
  • Flange Diameter : 17.8mm
  • Head Diameter : 4.4mm