Product code: WASH-124-174-15-FIBRE-R
View All Specifications
M12 (12.4mm) x 17.4mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M12
Internal Diameter 12.4mm
Outside Diameter 17.4mm
Thickness 1.5mm
Frequently Bought Together
M12 - Red Fibre Washers , 17.4mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-124-174-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M12
  • Internal Diameter : 12.4mm
  • Outside Diameter : 17.4mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C