Product code: HSC912-M6-16-A2-70
View All Specifications
M6 x 16mm Hex Socket Cap Screw (DIN 912) | A2 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M6
Length 16mm
Threaded Length 16mm
Pitch 1.00mm
Head Diameter 10.0mm
Head Height 6.0mm
Drive H5
Frequently Bought Together
Hex Socket Cap DIN 912 - M6 Thread Size x 16mm Length - A2-70 Stainless Steel | Vital Parts - HSC912-M6-16-A2-70
What are Hex Socket Cap DIN 912 Stainless Steel Screws?
Key Features & Technical specifications :
  • Thread Size: M6
  • Length: 16mm
  • Threaded Length: 16mm
  • Pitch: 1mm
  • Head Diameter: 10.00mm