Product code: HMF-M8-80-S13-NPB
View All Specifications
M8 x 80mm Hexagonal Male/Female Standoff, 13mm Flats - Nickel Plated Brass
Product Specification
Thread Size M8
Height 80mm
Material Nickel Plated Brass
Across Flats 13.0mm
Female Thread Length 14mm
Male Thread Length 14mm
Frequently Bought Together
M8 x 80mm - Threaded Hex Standoffs Male/Female - 13mm Flats - Nickel Plated Brass | Vital Parts - HMF-M8-80-S13-NPB
What are Threaded Hex Standoffs Male/Female?
Key Features:
  • Hexagonal body for easy grip with standard spanners
  • Constructed from durable Nickel Plated Brass
  • DIN76-B compliant undercut for flush mating surfaces
  • 90° chamfered leading edge on female threads for easier alignment
  • Available in a wide range of materials including stainless steel, brass, aluminium, and nylon
Key Applications and Industries
Technical Specifications
  • Thread Size: M8
  • Height:80mm
  • Across Flats:13mm
  • Female Thread Length:14mm
  • Male Thread Length:14mm