Product code: SCH84-M1.0-10-A2
View All Specifications
M1.0 x 10mm Cheese Head Slotted Screws DIN 84 | Vital Parts
Product Specification
Thread Size M1.0
Thread Length 10mm
Pitch 0.25mm
Head Diameter 2.0mm
Head Height 0.7mm
Drive Slotted
Standard DIN 84
Head Style Cheese Head
Material A2 Stainless Steel
Frequently Bought Together
M1.0 x 10mm Cheese Head Slotted Screws DIN 84 - A2 Stainless Steel | Vital Parts - SCH84-M1.0-10-A2
Our Cheese Head Slotted Screws, also known as Slotted Cheese Head Screws, are designed for secure fastening with a flathead screwdriver. This 10mm screw is widely used in precision instruments, electronics and applications where a neat, uniform appearance is required. Engineered for strength and reliability, they provide excellent holding power when used with washers and nuts.
What are Cheese Head Slotted Screws?
Key Features & Technical Specifications:
  • Thread Size - M1.0
  • Thread Length - 10mm
  • Pitch - 0.25mm
  • Head Diameter - 2.00mm
  • Head Height - 0.70mm