Product code: IPG-L-M40-4.5-LG
View All Specifications
M40 Low Profile Sealing Grommet IP67 for 1.5mm - 4.5mm Panel, Light Grey TPE
Product Specification
Size M40
Mounting Hole Diameter 40.5mm
Panel Thickness 1.5-4.5mm
Cable Diameter Range 19.0-31.0mm
Height 13.5mm
Diameter 47.5mm
Colour Light Grey (RAL7035)
Flammability Rating UL94-HB
Material TPE Rubber
Frequently Bought Together
M40 Low Profile Sealing Grommets IP67 for 1.5mm - 4.5mm Panel & 19mm - 31mm Cable, TPE | Vital Parts - IPG-L-M40-4.5-LG
What are Low Profile Sealing Grommets IP67?
Key Features:
  • Certified to IP67 for full dust and water protection
  • Low-profile design for compact and space-restricted installations
  • Produced in durable, flexible TPE for a secure seal
  • Withstands temperatures from -50°C to +125°C