Product code: CTSS7.9-1000-EC
View All Specifications
1000mm (7.9mm) Metal Cable Ties - 311mm Diameter Bundles (100pk) 316 SS Coated Black Epoxy
Product Specification
Width 7.9mm
Length 1000mm
Thickness 0.25mm
Max Bundle Diameter 311mm
Minimum Tensile Strength 122.4kg
Colour/Finish Black Epoxy Coated
Material A4 Stainless Steel
Frequently Bought Together
Black Epoxy Metal Cable Ties, 7.9mm x 1000mm | Vital Parts - CTSS7.9-1000-EC
What are Metal Cable Ties?
Check out our Full range of Cable Ties right here!
Key Features:
  • Exceptional tensile strength up to 160kg loop strength
  • Made from high-grade 316 stainless steel for superior corrosion resistance
  • Wide temperature range from -80°C to +538°C, fireproof and UV resistant
  • Coatings available in black epoxy or polyester for added protection and comfort
  • Secure self-locking mechanisms with roller-ball or punch-lock options
  • Available in sizes from 150mm to 1,200mm and widths from 4.6mm to 7.9mm
Key Applications and Industries for Metal Zip Ties
  • Marine industry for wiring, hoses and underwater pipework exposed to saltwater and UV
  • Construction and mining for bundling scaffold netting, conduits or heavy components
  • Outdoor landscaping, lighting or signage installations exposed to the elements
Technical Specifications
  • Material: 316 stainless steel
  • Coating: Black Epoxy
  • Width: 7.9mm
  • Length: 1000mm
  • Thickness: 0.25mm
  • Max Bundle Diameter: 305mm
  • Minimum Tensile Strength: 160kg
  • Temperature range: -80°C to +538°C