Product code: CTSS7.9-200-EC
View All Specifications
200mm (7.9mm) Metal Cable Ties - 56mm Diameter Bundles (100pk) 316 SS Coated Black Epoxy
Product Specification
Width 7.9mm
Length 200mm
Thickness 0.25mm
Max Bundle Diameter 56mm
Frequently Bought Together
Black Epoxy Metal Cable Ties, 7.9mm x 200mm | Vital Parts - CTSS7.9-200-EC
  • Wide temperature range from -80°C to +538°C, fireproof and UV resistant
  • Coatings available in black epoxy or polyester for added protection and comfort
  • Secure self-locking mechanisms with roller-ball or punch-lock options
  • Available in sizes from 150mm to 1,200mm and widths from 4.6mm to 7.9mm
  • Coating: Black Epoxy
  • Width: 7.9mm
  • Length: 200mm
  • Thickness: 0.25mm
  • Max Bundle Diameter: 305mm
  • Minimum Tensile Strength: 160kg
  • Temperature range: -80°C to +538°C