Product code: WASH-120-240-20-FIBRE-R
View All Specifications
M12 (12.0mm) x 24.0mm (Red) Fibre Washers - 2.0mm Thickness
Product Specification
Size M12
Internal Diameter 12.0mm
Outside Diameter 24.0mm
Thickness 2.0mm
Frequently Bought Together
M12 - Red Fibre Washers , 24mm OD , 2mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-120-240-20-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M12
  • Internal Diameter : 12mm
  • Outside Diameter : 24mm
  • Thickness : 2mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C