Product code: WASH-83-126-15-FIBRE-R
View All Specifications
M8 (8.3mm) x 13.0mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M8
Internal Diameter 8.3mm
Outside Diameter 13.0mm
Thickness 1.5mm
Frequently Bought Together
M8 - Red Fibre Washers , 13mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-83-126-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M8
  • Internal Diameter : 8.3mm
  • Outside Diameter : 13mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C