Product code: WASH-115-175-15-FIBRE-R
View All Specifications
M10 (11.5mm) x 17.5mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M10
Internal Diameter 11.5mm
Outside Diameter 17.5mm
Thickness 1.5mm
Frequently Bought Together
M10 - Red Fibre Washers , 17.5mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-115-175-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M10
  • Internal Diameter : 11.5mm
  • Outside Diameter : 17.5mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C