Product code: HSC912-M20-55-A2-70
View All Specifications
M20 x 55mm Hex Socket Cap Screw (DIN 912) | A2 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M20
Length 55mm
Threaded Length 52mm
Pitch 2.50mm
Head Diameter 30.0mm
Head Height 20.0mm
Drive H17
Frequently Bought Together
Hex Socket Cap DIN 912 - M20 Thread Size x 55mm Length - A2-70 Stainless Steel | Vital Parts - HSC912-M20-55-A2-70
What are Hex Socket Cap DIN 912 Stainless Steel Screws?
Key Features & Technical specifications :
  • Thread Size: M20
  • Length: 55mm
  • Threaded Length: 52mm
  • Pitch: 2.5mm
  • Head Diameter: 30.00mm