Product code: HSC912-M8-18-A2-70
View All Specifications
M8 x 18mm Hex Socket Cap Screw (DIN 912) | A2 Stainless Steel
Product Specification
Thread Size M8
Length 18mm
Threaded Length 18mm
Pitch 1.25mm
Head Diameter 13.0mm
Head Height 8.0mm
Drive H6
Frequently Bought Together
Hex Socket Cap DIN 912 - M8 Thread Size x 18mm Length - A2-70 Stainless Steel | Vital Parts - HSC912-M8-18-A2-70
What are Hex Socket Cap DIN 912 Stainless Steel Screws?
Key Features & Technical specifications :
  • Thread Size: M8
  • Length: 18mm
  • Threaded Length: 18mm
  • Pitch: 1.25mm
  • Head Diameter: 13.00mm