Product code: WASH-109-225-10-FIBRE-R
View All Specifications
M10 (10.9mm) x 22.5mm (Red) Fibre Washers - 1.0mm Thickness
Product Specification
Size M10
Internal Diameter 10.9mm
Outside Diameter 22.5mm
Thickness 1.0mm
Frequently Bought Together
M10 - Red Fibre Washers , 22.5mm OD , 1mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-109-225-10-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M10
  • Internal Diameter : 10.9mm
  • Outside Diameter : 22.5mm
  • Thickness : 1mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C