Product code: WASH-109-171-23-FIBRE-R
View All Specifications
M10 (10.9mm) x 17.1mm (Red) Fibre Washers - 2.3mm Thickness
Product Specification
Size M10
Internal Diameter 10.9mm
Outside Diameter 17.1mm
Thickness 2.3mm
Frequently Bought Together
M10 - Red Fibre Washers , 17.1mm OD , 2.3mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-109-171-23-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M10
  • Internal Diameter : 10.9mm
  • Outside Diameter : 17.1mm
  • Thickness : 2.3mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C