Product code: SPH85-M5-14-A2
View All Specifications
M5 x 14mm - Slot Pan Head Machine Screws DIN 85 - A2 Stainless Steel | Vital Parts
Product Specification
Thread Size M5
Thread Length 14mm
Material A2 Stainless Steel
Pitch 0.8mm
Head Diameter 10.0mm
Head Height 3.0mm
Frequently Bought Together
M5 x 14mm - Slot Pan Head Machine Screws DIN 85 - A2 Stainless Steel | Vital Parts - SPH85-M5-14-A2
What are Slot Pan Head Machine Screws?
Key Features & Technical Specifications:
  • Thread Size - M5
  • Thread Length - 14mm
  • Pitch - 0.8mm
  • Head Diameter - 10mm
  • Head Height - 3mm