Product code: WASH-50-111-11-FIBRE-R
View All Specifications
M5 (5.0mm) x 11.1mm (Red) Fibre Washers - 1.1mm Thickness
Product Specification
Size M5
Internal Diameter 5.0mm
Outside Diameter 11.1mm
Thickness 1.1mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M5 - Red Fibre Washers , 11.1mm OD , 1.1mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-50-111-11-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M5
  • Internal Diameter : 5mm
  • Outside Diameter : 11.1mm
  • Thickness : 1.1mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C