Product code: WASH-60-100-10-FIBRE-R
View All Specifications
M6 (6.0mm) x 10.0mm (Red) Fibre Washers - 1.0mm Thickness
Product Specification
Size M6
Internal Diameter 6.0mm
Outside Diameter 10.0mm
Thickness 1.0mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M6 - Red Fibre Washers , 10mm OD , 1mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-60-100-10-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M6
  • Internal Diameter : 6mm
  • Outside Diameter : 10mm
  • Thickness : 1mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C