Product code: WASH-140-200-15-FIBRE-R
View All Specifications
M14 (14.0mm) x 20.0mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M14
Internal Diameter 14.0mm
Outside Diameter 20.0mm
Thickness 1.5mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M14 - Red Fibre Washers , 20mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-140-200-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M14
  • Internal Diameter : 14mm
  • Outside Diameter : 20mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C