Product code: WASH-160-220-15-FIBRE-R
View All Specifications
M16 (16.0mm) x 22.0mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M16
Internal Diameter 16.0mm
Outside Diameter 22.0mm
Thickness 1.5mm
Frequently Bought Together
M16 - Red Fibre Washers , 22mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-160-220-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M16
  • Internal Diameter : 16mm
  • Outside Diameter : 22mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C