Product code: WASH-170-300-30-FIBRE-R
View All Specifications
M16 (17.0mm) x 30.0mm (Red) Fibre Washers - 3.0mm Thickness
Product Specification
Size M16
Internal Diameter 17.0mm
Outside Diameter 30.0mm
Thickness 3.0mm
Frequently Bought Together
M16 - Red Fibre Washers , 30mm OD , 3mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-170-300-30-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M16
  • Internal Diameter : 17mm
  • Outside Diameter : 30mm
  • Thickness : 3mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C