Product code: WASH-80-120-10-FIBRE-R
View All Specifications
M7 (8.0mm) x 12.0mm (Red) Fibre Washers - 1.0mm Thickness
Product Specification
Size M7
Internal Diameter 8.0mm
Outside Diameter 12.0mm
Thickness 1.0mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M7 - Red Fibre Washers , 12mm OD , 1mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-80-120-10-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M7
  • Internal Diameter : 8mm
  • Outside Diameter : 12mm
  • Thickness : 1mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C