Product code: WASH-105-210-10-FIBRE-R
View All Specifications
M10 (10.5mm) x 21.0mm (Red) Fibre Washers - 1.0mm Thickness
Product Specification
Size M10
Internal Diameter 10.5mm
Outside Diameter 21.0mm
Thickness 1.0mm
Frequently Bought Together
M10 - Red Fibre Washers , 21mm OD , 1mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-105-210-10-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M10
  • Internal Diameter : 10.5mm
  • Outside Diameter : 21mm
  • Thickness : 1mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C