Product code: WASH-180-240-15-FIBRE-R
View All Specifications
M18 (18.0mm) x 24.0mm (Red) Fibre Washers - 1.5mm Thickness
Product Specification
Size M18
Internal Diameter 18.0mm
Outside Diameter 24.0mm
Thickness 1.5mm
Frequently Bought Together
M18 - Red Fibre Washers , 24mm OD , 1.5mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-180-240-15-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M18
  • Internal Diameter : 18mm
  • Outside Diameter : 24mm
  • Thickness : 1.5mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C