Product code: WASH-31-64-6-FIBRE-R
View All Specifications
M3 (3.1mm) x 6.4mm (Red) Fibre Washers - 0.6mm Thickness
Product Specification
Size M3
Internal Diameter 3.1mm
Outside Diameter 6.4mm
Thickness 0.6mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M3 - Red Fibre Washers , 6.4mm OD , 0.6mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-31-64-6-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M3
  • Internal Diameter : 3.1mm
  • Outside Diameter : 6.4mm
  • Thickness : 0.6mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C