Product code: WASH-210-370-30-FIBRE-R
View All Specifications
M20 (21.0mm) x 37.0mm (Red) Fibre Washers - 3.0mm Thickness
Product Specification
Size M20
Internal Diameter 21.0mm
Outside Diameter 37.0mm
Thickness 3.0mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M20 - Red Fibre Washers , 37mm OD , 3mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-210-370-30-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M20
  • Internal Diameter : 21mm
  • Outside Diameter : 37mm
  • Thickness : 3mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C