Product code: WASH-40-80-13-FIBRE-R
View All Specifications
M4 (4.0mm) x 8.0mm (Red) Fibre Washers - 1.3mm Thickness
Product Specification
Size M4
Internal Diameter 4.0mm
Outside Diameter 8.0mm
Thickness 1.3mm
Colour Red
Material Vulcanised Fibre
Frequently Bought Together
M4 - Red Fibre Washers , 8mm OD , 1.3mm Thickness - Red | Vital Parts - WASH-40-80-13-FIBRE-R
What are Red Fibre Washers?
Key Features:
  • Size : M4
  • Internal Diameter : 4mm
  • Outside Diameter : 8mm
  • Thickness : 1.3mm
  • Non-conductive for use in electrical applications
  • Watertight sealing - expands on contact with liquid
  • Temperature resistant from -60°C to +100°C